„Zamęt” z nominacją do „Jantara”

0

Duże wyróżnienie dla Jolanty Aniszewskiej, dyrektor Książnicy Stargardzkiej. Została nominowana do Nagrody Literackiej „Jantar” za książkę „Zamęt. Czas powojnia w Stargardzie i okolicznych miejscowościach”. Publikacja cieszyła się w naszym mieście ogromnym zainteresowaniem już od dnia premiery. „Zamęt” i jego autorka kolejny raz zostali docenieni także poza granicami Stargardu.

– Pisanie tej książki było dla mnie ogromną badawczą przygodą. Odkrywam w niej ludzi i zdarzenia, kreślę nie zawsze oczywisty obraz wojny i powojnia, burzę mity… „Zamęt” był mi towarzyszem każdej wolnej chwili przez kilka lat – mówiła Jolanta Aniszewska.

W tym roku o nominację do Nagrody Literackiej Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego „Jantar” starało się 36 książek wydanych w 2022 r. Spośród nich wyłonionych zostało 5 publikacji – 3 powieści, zbiór opowiadań oraz tekst z pogranicza faktu i literatury pięknej.

O nominowanych książkach mówił na konferencji prasowej 8 listopada br. w Książnicy Pomorskiej członek jury prof. US Piotr Krupiński: Nagroda „Jantar” na trwałe wpisała się w horyzont życia literackiego w Polsce, o czym świadczą zgłoszenia z wydawnictw nie tylko z Pomorza Zachodniego, ale także w Warszawy, Krakowa i wielu innych miejsc. Pierwszą z książek nominowanych jest dwutomowe dzieło Jolanty Aniszewskiej „Zamęt” (Poznańskie Wydawnictwo Naukowe) – czas po wojnie w Stargardzie i okolicznych miejscowościach. Imponująca historyczna panorama sporządzona za pomocą dwóch mechanizmów lunety i lupy. To wielkie panoramiczne spojrzenie na rok 45 na Pomorzu Zachodnim, które składa się z wielu mikroperspektyw pojedynczych ludzkich losów. Kolejna książka to „Oddech” Niny Igielskiej (Wydawnictwo Agora) – niesamowita, trzymająca w napięciu powieść. Następne ogniwo z naszej piątki to „Lakier” Jarka Skurzyńskiego (Szczecińskie Wydawnictwo Granda) – książka niewielkich rozmiarów, ale niech nas nie zmylą te wymiary. To po raz kolejny niezwykle skomplikowana gra psychologiczna, można powiedzieć, że dramat rodzinny. Książka trzymająca w napięciu do ostatniego akapitu.

Pozostałe dwie książki, które przeszły do finału, to Alex Wieseltier „Krzywe Zwierciadło” (Szczecińskie Wydawnictwo Forma) i Jerzy Żelazny „Gdy Milknie kos” (Koszalińskie Wydawnictwo Polimer).

– To dwaj nestorzy zachodniopomorskiej prozy. Dwie książki, które w znakomity sposób podsumowują egzystencjalne doświadczenie. Każdą z tych pięciu książek polecam, wśród nich jest laureat bądź laureatka czwartej już nagrody z bryłką bursztynu w tle – podsumował prof. US Piotr Krupiński.

Laureat konkursu otrzyma statuetkę i gratyfikację finansową w wysokości 10 tys. zł. Wręczenie nagrody odbędzie się 25 listopada br. w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie podczas 11. Festiwalu Czytania „Odkrywcy Wyobraźni” im. Wojciecha Pszoniaka (24-26 listopada 2023 r.). Program wydarzenia dostępny na stronie: https://www.ksiaznica.szczecin.pl/wydarzenia/single/id/2306

Finał dotychczasowych trzech edycji konkursu o Nagrodę Literacką Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego „Jantar”, organizowanego przez Książnicę Pomorską, to powieść Ingi Iwasiów „Kroniki oporu i miłości”, opowiadania Artura Daniela Liskowackiego „Hotel Polski” i Piotra Oleksego „Wyspy odzyskane: Wolin i nieznany archipelag”.

(r) – źródło: Biuro Prasowe UMWZ

fot. Książnica Pomorska/FB

Poprzedni artykułNarodowe Święto Niepodległości 2023. Obchody w Stargardzie
Następny artykułW PPNT będzie nowa fabryka


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj