Przedsiębiorcy odetchnęli. Przesunięto termin wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur

0

Jak informuje Izba Administracji Skarbowej w Szczecinie, KSeF, który miał obowiązywać w formie obligatoryjnej od 1 lipca 2024 r., zostanie wdrożony w późniejszym terminie. Ministerstwo finansów zleci przeprowadzenie zewnętrznego audytu informatycznego dotyczącego KSeF i wskaże nowy termin wdrożenia systemu. Przesuwając ten termin, resort finansów wziął również pod uwagę opinie przedsiębiorców.

Podatnicy mogą dobrowolnie korzystać z KSeF od 1 stycznia 2022 r. Obowiązek e-fakturowania co do zasady miał wejść w życie 1 lipca 2024 r., a dla małych i średnich firm zwolnionych z VAT – od 1 stycznia 2025 r.

– Zdiagnozowaliśmy błędy, które uniemożliwiają wprowadzenie obligatoryjnego KSeF w zakładanym terminie. Dlatego podjąłem decyzję o przeprowadzeniu zewnętrznego audytu informatycznego i przesunięciu terminu wdrożenia obowiązkowego KSeF. System nie wejdzie w życie w 2024 r. Wyniki audytu będą podstawą do wskazania nowego terminu – powiedział Andrzej Domański, minister finansów.

Marcin Łoboda, szef Krajowej Administracji Skarbowej, dodał: – KSeF powinien zabezpieczać możliwość działania również podczas błędów czy problemów informatycznych. Przedsiębiorcy muszą mieć komfort prowadzenia działalności gospodarczej i pewność, że wystawione faktury trafią do systemu.

Podejmując decyzję o przesunięciu terminu, minister finansów wziął pod uwagę stan gotowości projektu, jak również opinie przedsiębiorców.

– Na mnie, jako na ministrze finansów, ciąży odpowiedzialność nie tylko za dochody budżetu, lecz także za stabilność i przewidywalność prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce – podkreślił Andrzej Domański.

(r) 

Poprzedni artykułSą pieniądze na kulturę
Następny artykułCukrownia Kluczewo. 2,6 ton cukru w ciągu dnia


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj