Opłata za śmieci – bez podwyżki

0

Na początku 2024 roku stargardzianie nie otrzymali informacji o wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. A to dlatego, że w tym roku za wywóz śmieci zapłacimy tyle samo, co w roku 2023. Również bez zmian jest numer konta i terminy. Za wywóz odpadów trzeba zapłacić do 15 dnia każdego miesiąca – za miesiąc poprzedni. To oznacza, że opłaty za np. styczeń przyjmowane są do 15 lutego.

Miesięczne stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla nieruchomości zamieszkałych:

Rodzaj gospodarstwa domowego Zabudowa jednorodzinna Zabudowa wielorodzinna
gospodarstwa jednoosobowe 40,00 zł 34,00 zł
gospodarstwa dwuosobowe 72,00 zł 60,00 zł
gospodarstwa wieloosobowe 99,00 zł 83,00 zł

 

Zakład Usług Komunalnych przypomina: Wszyscy właściciele nieruchomości mają obowiązek prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Brak segregacji po prostu się nie opłaca. Nie tylko ze względu na naliczanie podwyższonej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, ale również przez wpływ na środowisko i jego zasoby naturalne. Segregujemy surowce, czyli oszczędzamy zasoby, wpływamy na koszty produkcji, a więc ceny tych produktów.

Dobre rady na odpady – czyli co zrobić, żeby wytwarzać mniej śmieci:

 1. Segreguj odpady.
 2. Przed zakupami rób listę rzeczy niezbędnych.
 3. Nie kupuj na zapas.
 4. Nie marnuj żywności (np. zamroź, zamiast czekać, aż się przeterminuje).
 5. Noś torbę wielokrotnego użytku.
 6. Nie drukuj zbędnych rzeczy.
 7. Kupuj produkty bez zbędnych opakowań.
 8. Rzeczy niepotrzebne, ale sprawne i niezniszczone – sprzedaj lub oddaj innej osobie, np. koce można przekazać dla schroniska, ubrania dla potrzebujących, wypoczynek sprzedać lub dać sąsiadowi albo koleżance.
 9. Dawaj drugie życie przedmiotom.
 10. Korzystaj z Punktu Rzeczy Używanych.
 11. Naprawiaj zamiast wyrzucać.
 12. Kupując w sklepach elektrosprzęty, stosuj zasadę „1 za 1”, czyli oddaj zepsute urządzenie, kupując nowe.
 13. Sprawdzaj na stronach ZUK akcje dotyczące postępowania z odpadami.

Stargardzianie coraz lepiej radzą sobie z poprawną segregacją śmieci. Zdarzają się jednak odpady, co do których mogą pojawić się wątpliwości. Warto dowiedzieć się, co z nimi zrobić, żeby zadbać o środowisko i nasze wspólne bezpieczeństwo.

Odpady wielkogabarytowe (tj. meble, dywany, itp. z wyłączeniem sprzętu RTV i AGD) są odbierane z miejsc gromadzenia odpadów zgodnie z harmonogramem po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym (91 577 01 69) odpadów do odbioru. Odpady wielkogabarytowe należy gromadzić w terminach odbioru tych odpadów, tj. nie wcześniej niż w dobie poprzedzającej ich odbiór, a poza wyznaczonymi terminami przekazywać we własnym zakresie bezpośrednio do EKOPUNKTU (ul. Bogusława IV 15).

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, baterie i akumulatory, świetlówki, ze względu na zawarte w nich trujące substancje niebezpieczne należy dostarczyć do PUNKTU ZBIÓRKI ODPADÓW NIEBEZPIECZNYCH (PZON), działającego w ramach EKOPUNKTU (ul. Bogusława IV 15).

Małe elektroodpady (np. telefony, zegary, golarki elektryczne, miksery kuchenne, wagi, baterie) można wrzucić do czerwonych pojemników zlokalizowanych na terenie miasta. Odbiór zepsutych sprzętów elektrycznych i elektronicznych  można również zamówić, dzwoniąc na infolinię: 572 102 102.

Igły i strzykawki powinny być zbierane selektywnie w odrębnym specjalistycznym pojemniku (można je zakupić w niektórych aptekach lub przez internet) lub w innym zabezpieczonym przed otwarciem pojemniku opisanym w czytelny sposób np. „IGŁY” i dostarczone do PZON lub aptek biorących udział w akcji.

Niepotrzebne leki można przynieść do PZON (ul. Bogusława IV 15) lub aptek biorących udział w akcji.

Punkt Rzeczy Używanych

Jeżeli masz niepotrzebne rzeczy, przynieś je do Punktu Rzeczy Używanych, który działa na terenie EKOPUNKTU (ul. Bogusława IV 15). Zbędne przedmioty, które są nieuszkodzone, czyste, w dobrym stanie technicznym mogą jeszcze posłużyć innym osobom.

W punkcie rzeczy używanych możesz również bezpłatnie wybrać coś dla siebie!

Jeśli szukasz informacji o gminnym systemie gospodarowania odpadami komunalnymi w Stargardzie – np. chcesz dowiedzieć się o wysokości opłat, jak pozbyć się problemowego odpadu, jak skutecznie segregować śmieci i oszczędzać, jak odpowiednio przygotować odpady do wywiezienia – odwiedź stronę internetową www.zuk-stargard.pl lub skontaktuj się telefonicznie albo osobiście:

Biuro Obsługi Klienta (BOK)

Zarząd Usług Komunalnych w Stargardzie

 1. Pierwszej Brygady 35

73-110 Stargard

tel. 91 834 18 39 lub 40

lub

Biuro Obsługi Mieszkańców (BOM)

EKOPUNKT

 1. Bogusława IV 15

73-110 Stargard

tel. 91 577 01 69

 (r)

fot.: ZUK Stargard, Bożena Kuszela/archiwum

grafiki – ZUK Stargard

Poprzedni artykułUkrywali się – namierzyli ich policjanci
Następny artykułPGE Spójnia Stargard. Nie zdobyli stolicy


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj