Centrum Koordynacji w ZCO. Aby wzmocnić opiekę nad pacjentem onkologicznym

0

Po gruntownym remoncie, wykonanym dzięki wsparciu funduszy UE, do użytku oddany został budynek Centrum Koordynacji opieki nad pacjentem
w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii.

Centrum Koordynacji powstało, aby wzmocnić opiekę nad pacjentem onkologicznym – od momentu, kiedy pierwszy raz pojawia się w naszym szpitalu, do zakończenia procesu leczenia, aż po monitorowanie stanu zdrowia i efektów terapii w ramach badań kontrolnych.

– Dążymy do wdrożenia kompletnego modelu opieki nad pacjentami i ich bliskimi w województwie zachodniopomorskim – mówi Adrian Sikorski, dyrektor Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii. – Opieka nad pacjentem onkologicznym to złożony proces, który jest udziałem wielu specjalistów. Ważne jest stworzenie takiego środowiska, dzięki któremu pacjent będzie zaopiekowany podczas całej swojej drogi walki z chorobą i otrzyma niezbędne wsparcie również pomiędzy poszczególnymi etapami leczenia. Musimy troszczyć się o to, by pacjent, gdy to tylko możliwe, oczekiwane informacje mógł pozyskać, znajdując się w domu, a część świadczeń medycznych – otrzymał jak najbliżej miejsca zamieszkania. Pacjent nie może być sam w tym skomplikowanym systemie. Nowo powstałe centrum to bardzo ważny krok w  kierunku budowania zintegrowanego środowiska opieki.

W budynku Centrum znajdują się stanowiska pracy zarówno do obsługi zdalnej pacjentów, jak i bezpośredniej, oraz stanowiska dla lekarzy udzielających pacjentom teleporad w okresie między wyznaczonymi terminami kontroli. System informatyczny, ułatwiający pracę z pacjentami na odległość, wyeliminuje konieczność uciążliwego dla pacjenta osobistego zgłaszania się do ośrodka w sytuacjach, kiedy taka obecność jest zbędna, na przykład: przekazanie informacji dotyczącej wyniku badania diagnostycznego, zaplanowanie terminów na poszczególne etapy leczenia czy też wyjaśnienie wątpliwości co do dalszego trybu postępowania.

W nowo wyremontowanym budynku, który mieści się tuż przy wjeździe do szpitala od ul. Strzałowskiej, powstały także pomieszczenia dla psychoonkologów do pracy z pacjentami – zarówno sala do spotkań grupowych, jak i pracy indywidualnej.

– Jestem też niezwykle dumny, że w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii otworzyliśmy Zakład Psychoonkologii, który systematycznie będzie rozwijany – dodaje dyrektor Adrian Sikorski. – Nie możemy mówić o współczesnej onkologii bez holistycznego podejścia i o kompleksowym leczeniu onkologicznym bez zagwarantowania dostępności do opieki psychologicznej.

Psychoonkolog udziela pacjentowi wsparcia terapeutycznego, pomaga radzić sobie ze stresem i emocjami, z obciążeniem psychicznym, które pojawia się w trudnej terapii onkologicznej, może wspierać także rodzinę pacjenta. Zakład Psychoonkologii w ZCO składa się obecnie z czterech specjalistów-psychoonkologów oraz terapeutki zajęciowej.

– Diagnoza, jak i leczenie onkologiczne, to dla pacjenta i jego najbliższych ogromny stres i obciążenie psychiczne. Zachodniopomorskie Centrum Onkologii w Szczecinie uczyniło istotny krok, by zmienić tę sytuację i usprawnić opiekę nad swoimi pacjentami. Dzięki zastrzykowi unijnych funduszy ze specjalnej puli REACT-UE udało się stworzyć miejsce, gdzie pacjenci znajdą skoordynowane wsparcie, tak niezbędne w procesie skutecznego leczenia – podkreśla marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Projekt „Poprawa opieki nad pacjentem onkologicznym poprzez utworzenie centrum koordynacji opieki onkologicznej oraz zespołu psychoonkologii jako przykład włączenia telemedycyny do opieki koordynowanej” uzyskał dofinansowanie z funduszy unijnych – Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020 (RPO WZP) w wysokości blisko 2 mln zł. Całkowita wartość inwestycji to 4,5 mln zł.

(r), fot. – źródło: ZCO Szczecin

Poprzedni artykułChciał przechytrzyć policjantów, ukrywając się w szafie. Był poszukiwany
Następny artykułOpieka wytchnieniowa – nabór


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj