O.MEGA. Piotr Oleksy – spotkanie autorskie

0

Zapraszamy w sobotę, 23 marca na godz. 18 do ińskiej galerii O.Mega na spotkanie autorskie z Piotrem Oleksym – dziennikarzem, reportażystą, historykiem i autorem książki „Wyspy odzyskane. Wolin i nieznany archipelag”.

Porozmawiamy o mało znanej historii tej części „ziem odzyskanych” i specyfice powojennego życia na wyspach Pomorza Zachodniego.

Prowadzącym spotkanie będzie redaktor Jarosław Rochowicz.

„Ta historia rozpoczyna się u kresu wojny, kiedy wyspy zostały odebrane wycofującym się Niemcom i włączone do terytorium Polski. Jedni stąd odjeżdżali – wypędzeni, drudzy zajmowali ich miejsca – wygnani. Wygnani przywieźli pamięć Kresów, wypędzeni zabrali pamięć krajobrazów dzieciństwa i setki lat historii. Bohaterowie Wysp Odzyskanych układali sobie życie w bezpośrednim sąsiedztwie niepewnej granicy, zmagając się z niestabilną administracją, samowolą wojsk radzieckich, wszechobecnym szabrem i nieoswojonym żywiołem wody. Władze Polski Ludowej podejmowały zaś intensywne wysiłki, by znaleźć kulturowe i historyczne uzasadnienie dla odwiecznej polskości «starych Ziem Piastowskich».

Piotr Oleksy sięga do własnych przeżyć oraz w głąb pamięci swoich dawnych i obecnych sąsiadów, mieszkańców wysp Wolin, Uznam i całego archipelagu u ujścia Odry. Nadając tym wspomnieniom szerszy kontekst, tworzy wciągającą, wielowątkową opowieść o tym, jak historia i geografia stały się siłami kształtującymi dynamiczną społeczność kilku pokoleń wyspiarzy”.

Wydawnictwo CZARNE

Piotr Oleksy

Historyk, pracownik Instytutu Wschodniego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autor książki „Wspólnota z przypadku. Studium tożsamości mieszkańców Naddniestrza” (2016). Współpracuje z „Nową Europą Wschodnią” i „Tygodnikiem Powszechnym”. Pomysłodawca i koordynator licznych działań związanych z dyplomacją publiczną i dziedzictwem kulturowym, jak np. Forum Współpracy Polska–Rumunia–Mołdawia czy wydanie serii płyt Muzyczne Rodowody. Pochodzi z Lubina na wyspie Wolin. Miłośnik historii Pomorza Zachodniego.

Jest też laureatem ufundowanej przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego nagrody literackiej „Jantar” za „Wyspy odzyskane. Wolin i nieznany archipelag”.

Na spotkanie wstęp wolny.

Galeria O.Mega, ul. Bohaterów Warszawy 4, 73-140 Ińsko

(r)

Poprzedni artykułCentrum Dialogu Przełomy. Stalag II D – odkrywanie zbrodni
Następny artykułPrzejście nad Kanałem Młyńskim po nowym moście


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj