„Kanon odNowa”. Debata w Książnicy Stargardzkiej o lekturach szkolnych

0

Wyrzucić obowiązującą listę lektur do kosza? A może uzupełnić o nowe pozycje? Na te i inne pytania odpowiedzi szukali uczestnicy debaty „Kanon odNowa”, która odbyła się w Amfiteatrze Strefy Dzieci i Młodzieży Książnicy Stargardzkiej.

Z wyzwaniem podjęcia – jak się okazało – mocno polemicznej dyskusji, zmierzyli się uczniowie stargardzkich szkół ponadpodstawowych, dla których Powiat Stargardzki jest organem prowadzącym: I LO, II LO, ZS nr 1, ZS nr 2, ZS nr 5 i ZSB-T.

W swobodnych wypowiedziach tegorocznych i przyszłorocznych maturzystów ujawniły się różne perspektywy podejścia do lektur szkolnych. Dla jednych, lektury są wyłącznie obowiązkowym narzędziem do zdania matury, dla innych – świadectwem kulturotwórczego rozwoju i tożsamościowej świadomości. Zdaniem części dyskutantów, kanon lektur powinien mieć pewien margines otwartości na nowe pozycje.

Wymianie różnorodnych poglądów przysłuchiwały się Ewa Sowa, zastępca prezydenta miasta, oraz Iwona Wiśniewska, starosta stargardzki.

Starosta, w osobistej refleksji, podkreśliła ważną rolę literatury – obecnej od dziecka i towarzyszącej do dziś. Szczególnie poleciła powieści biograficzne i autobiograficzne, dzięki którym mogła poznać życie i twórczość nietuzinkowych, wiecznotrwałych postaci – jak choćby Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej, Henri de Toulouse-Lautreca, Isadory Duncan czy … Kory Jackowskiej, autorki nieprzemijających słów utworu „Po prostu bądź”.

To było dobre dla wszystkich, inspirujące spotkanie. Są powody do kolejnych.

(s), fot.: – źródło: FB Powiat Stargardzki

Poprzedni artykułParkuj z głową – wspólne działania policji i straży miejskiej
Następny artykułBłękitni Stargard. Idą jak burza


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj